1. ročník Podjavorinských folklórnych slávností je za nami

_DSC0015


Folklór, folklór a ešte raz folklór. Ten si mohli dosýta užiť všetci, ktorí  v sobotu 11. mája 2013 zavítali do amfiteátra na vrchu Roh. Od 14. hodiny sa im totiž predstavilo celkovo 14 folklórnych súborov a skupín zo Slovenska i Českej republiky na 1. ročníku Podjavorinských folklórnych slávností. Čo na tom, že počasie si už v piatok večer rozmyslelo, že toto podujatie nepodporí. Kto túžil, chcel vidieť a zažiť, neodradilo ho ani nepriaznivé počasie.


Slávnosti po organizačnej stránke zabezpečili a s myšlienkou realizácie prišli obec Lubina a obec Bzince pod Javorinou. Pánom starostom Ing. Martinovi Beňatinskému a Ing. Pavlovi Bahníkovi za to patrí úprimné poďakovanie!

Programom po celý čas sprevádzali Ing. Katarína Kučerová z Lubiny a Janka Kuhajdová zo Bziniec pod Javorinou. Slávnosti otvorili za spoločného spevu FS Javorinka Miškech Dedinka a Klenotnica Bzince pod Javorinou, predstavením histórie obcí Lubina a Bzince pod Javorinou, príhovormi starostovia oblečení v krojoch svojej obce, za účasti vzácnych hostí a to ministra školstva, vedy, výskumu a športu pána Dušana Čaploviča a poslanca NR SR Dušana Bublavého.

Po oficiálnej časti už pódium patrilo len nádherným tónom huslí, cimbálu, spevu a tancu krásnych "dievok" a švárnych šuhajov. Jednotlivé folklórne súbory a skupiny sa predstavili v štyroch po sebe nasledujúcich pásmach s tematickými názvami, ktorým predchádzalo krátke predstavenie ich vzniku a fungovania.

Takto uviazali spevom a tancom krásnu kyticu spomienok: FS Javorinka Miškech Dedinka, Klenotnica Bzince pod Javorinou, Krajnanec Krajné, Mužský spevácky zbor Boršice u Blatnice, Cimbálovka Boršice u Blatnice, ŽsSK Boršice u Blatnice, FS Javorina Strání, Falešnice Babice, Otava Nové Mesto nad Váhom, Poľun Stará Turá, FS Kasanka Moravské Lieskové, FS Mladosť Banská Bystrica, Sudaruška Brno a PUĽS - Poddukelský umelecký ľudový súbor Prešov - ktorý zožal veľký potles a vyžiadanie k ešte jednému "číslu".

 

Touto cestou patrí poďakovanie všetkým tým, ktorí sa pričinili na tomto krásnom podujatí. Od starostov obcí, účinkujúcich, organizačného výboru, moderátoriek programu, jednotlivcov pri vyberaní vstupného, príprave občerstvenia, hasičov, stánkarov... po samotných návštevníkov, ktorí sa napriek nepriazni počasia slávností zúčastnili! 

 

Zostáva dúfať, že už teraz sa môžeme tešiť na budúci 2. ročník Podjavorinských folklórnych slávností!

 

Foto: Vladimír Brezinský