Podjavorinské špeciály - Traktoriáda - Nová tradícia započatá

podjavorinske_specialySobota, 7. október 2017, Miškech Dedinka, Lúka U Valenčíkov

...a zrodili sa Podjavorinské špeciály
Počnúc 9.00 hodinou ráno sa (veríme) "započalo" v obci Lubina nové podujatie venované nadšencom štvorkolesových "tátošov". 
Defilé asi päťdesiatich traktorov sa spred Osvetového dom Dr. Milana Hodžu v Miškech Dedinke presunulo na lúku U Valenčíkov, ktorá nie tak dávno, bola dejiskom 2. ročníka v kosení ručnou kosou pod názvom Lubinská kosa. Možno ani sami organizátori nepredpokladali, aká veľká bude účasť. Niektorí účastníci svoje cesty merali naozaj zďaleka, napr. z takej obce Vitanová na Orave. Najpočetnejšie zastúpenie mal traktor značky Zetor (Zetor 25 v počte kusov 8), a málokto asi vie, že tento rok to bolo už 71 rokov, čo Zetor uzrel svetlo sveta a stal sa tak nenahraditeľným pomocníkom v poľnohospodárstve.


Traktoriáda, alebo, keď sa muži hrajú...

Gro podujatia predstavovali súťažné disciplíny, počas ktorých predviedli zaregistrovaní účastníci, akí sú zruční, ako si so svojim traktorom rozumejú, ale najmä, akí sú rýchli. Rozhodujúcim faktorom bol čas a bezchybnosť zvládnutia disciplíny. Tá prvá spočívala v tom, že za čo najkratší čas musel traktorista so zapnutou vlečkou vyštartovať z fiktívnej garáže, jazdiť pomedzi kužele a zacúvať naspäť do garáže. Druhá disciplína bol šprint bez vlečky pomedzi kužele, na konci ktorých traktoristov čakalo "zápolenie" s traktorovou pneumatikou, povinné "natankovanie" kofoly (rozumej občerstvenie sa) a následne cúvanie pomedzi kužele naspäť do garáže. Časy z oboch uvedených disciplín sa sčítali a vyhodnotili sa najlepšie v kategóriách veľké a malé traktory. V kategórii veľké traktory z domácich dominoval Marek Pleško, ktorý je teda nielen šikovný kominár, ale aj šikovný traktorista. Po ščítaní hlasov z oboch disciplín skončil s časom 3:55:10 s traktorom Yanmar v tejto kategórii na krásnom 2. mieste. Na 1. mieste sa v celkovom vyhodnotení v kategórii veľké traktory umiestnil pán Kačic z obce Bošáca so svojim traktorom Tatra 805 s časom 3:49:11. Zaslúžené 3. miesto s časom 4:12:54 obsadzil pán Gnida z ďalekej Vitanovej a určite sa potešil, že neprišiel na svojom traktore Mercedes len tak "nadarmo". :) Za zmienku určite stojí, že v obci máme veľa zdatných traktoristov, keďže tesne za stupienkom víťazom skončil Miroslav Bača od U Valenčíkov, na 5. mieste pán Martinka z Hrnčiarového a 6. miesto obsadzil pán Roman Sapáček z Hrnčiarového. 
Kategóriu malé traktory "ovládol" pán Zámečník zo Zemianskeho Podhradia s traktorom TK s celkovým časom 3:15:27. Aj v tejto kategórii sme mali víťazné zastúpenie - 2. obsadil Vladimír Kollár ml. s traktorom domácej výroby 4x4 s celkovým časom 3:36:22 a na 3. mieste sa umiestil pán Kolník z Hrachovišťa so Zetorom 25 s celkovým časom 4:00:09. Domáci obsadili aj 4. miesto - pán Filús a 6. miesto pán Michalec.

Kto nesúťažil, ten vystavoval a predseda TSK obdivoval

Nie všetci prítomní traktoristi súťažili. Niektorí sa prišli totiž "výlučne" popýšiť a tak bolo možné obdivovať napr. najväčší traktor Kirovec vo vlastníctve pána Žáka z Jablonky. Celkovo to bola výstava zložená z 22-och traktorov, medzi ktorými dominovala značka Zetor a to najmä Zetor 25, objavila sa i nejaká tá domáca výroba. Traktoriádu svojou účasťou poctil i predseda TSK Jaroslav Baška, ktorý už takýto druh podujatia navštívil a to nie jeden raz. Podľa jeho slov podujatí, na ktorých sa stretávajú majitelia nielen sériovo vyrábaných traktorov je v našom kraji niekoľko a osobne ho potešilo, že v obci Lubina sa začala formovať takáto tradícia.

Čo sme ešte nespomenuli a mali by ste vedieť

Podujatie trvalo do poobedňajších hodín a bolo predčasne ukončené - počasie si totiž nevyberá. Preto bola jedna súťažná disciplína nedokončená a druhá z časového hľadiska vypustená. Súťažne, ale zároveň nesúťažne (nehodnotené) sa predviedli aj predstaviteľky nežnejšieho pohlavia, ktoré sa veru nenechali zahanbiť. Veľký aplaus si vyslúžili poslankyňa OZ v Lubine pani Danka Kollárová a členka Komisie pre rozvoj, vzdelávanie, kultúru a šport pani Anka Martáková za šprint medzi kužeľmi. Program spestrila tombola a skákací hrad pre deti. Excelentný výkon za slovné sprevádzanie počas celého podujatia predviedol zástupca starostu obce Lubina a súčasne veliteľ DHZO Lubina Miškech Dedinka pán Ivan Krúpa, ktorému organizačne asistovala Lenka Vojteková z Podkoziniec.
Organizačne sa pod podujatie podpísal Klub traktorových nadšencov z Podjavoriny a obec Lubina.

Foto:
Ing. Jaroslav Čermák