Silvester 2016 na Veľkej Javorine s prívlastkom rekordný

javorina3Keď sa povie Veľká Javorina - nevybavia sa nám len Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov v poslednú júlovú nedeľu. To je aj posledný deň roka a s ním spojený Silvester na pomedzí. Ten v roku 2016 možno označiť aj prívlastkom rekordný. Dvojnásobné kolóny áut len potvrdzovali samotné vyjadrenia účastníkov, že išlo o najpočetnejšie oslavy konca roka na Veľkej Javorine oproti predchádzajúcim rokom. Opäť sa tak naplnilo Hurbanovo heslo "Tu bratia vždy sa stretať budú..."

Potvrdzujú to aj slová starostu obce Lubina Ing. Martina Beňatinského: "To, čo sa tu počas Silvestra deje, je sponátnna a srdečná ukážka toho, že ľudia z oboch strán hranice sa chcú stretávať. Odjakživa patrili k sebe, a patria k sebe aj napriek politickému rozdeleniu oboch republík."
Návštevníci sa nestretávajú len pri Pamätníku československej vzájomnosti, ktorý spoločne Česi a Slováci postavili v roku 1990, ale aj pri Vatre priateľstva. Počas jej zapálenia si zaspievali spolu s Mužským speváckym zborom Boršičané hymny oboch republík a na príchod Nového roka si pripili slivovicou.
Atmosféru, ktorá v silvestrovský deň na Veľkej Javorine panuje, treba bezpodmienečne zažiť. Pretože v tomto prípade sú aj slová prikrátke.