LUBINSKÁ KOSA - 1. ročník kosenia ručnou kosou úspešne za nami

IMG_4622

Sobota 28. mája 2016 bola v časti U Valenčíkov v znamení svišťania kosy - zvuku, ktorý tak lahodne znie. Vôňou čerstvo pokosenej trávy si mohli vychutnať všetci tí, ktorí sa zúčastnili 1. ročníka súťaže v kosení ručnou kosou pod názvom Lubinská kosa. Organizátorom bola obec Lubina, Miestne osvetové stredisko Miškech Dedinka v spolupráci s Drahovskou kosou, hlavným kosmajstrom Milanom Zemanovičom z Kopcového a Miroslavom Bačom z Lubiny U Valenčíkov.


Registrácia súťažiacich prebiehala v priestoroch Osvetového domu Dr. Milana Hodžu v Miškech Dedinke a vítalo sa cibuľovým chlebom a štamperlíkom lubinskej slivovice. Od osvetového domu sa kosci, organizátori a ostatní nadšenci presunuli pešo, niektorí na voze ťahanom koňmi furmana Milana Podolana od Škulcov, iní na starodávnom vyblýskanom traktore Zetor s vlečkou majiteľa Ivana Lacoviča z Hrušového. O výbornú náladu sa svojím spevom a hre na harmonike postarali Pavol Bako z Miškech Dedinky a Peter Jarábek z Hrušového.

Na lúke U Valenčíkov sa prítomným prihovoril starosta obce Ing. Martin Beňatinský, ktorý privítal celkovo 48 súťažiacich - jeden súťažiaci bol z moravského Zlína, hostí a ostatných účastníkov. Taktiež sa prihovoril staršina Celoslovenského koseckého spolku Miroslav Ledecký z Drahoviec. Zručnosť koscov si prišlo pozrieť asi 250 návštevníkov všetkých vekových kategórií. Opäť sa potvrdila pohostinnosť občanov spod podjavorinského kraja - pripravený bol guláš, koláče, "do štamperlíka", ale aj milé pekné slovo, dobrá nálada. Krásu tohto podujatia umocnila aj prítomnosť niektorých súťažiacich i nesúťažiacich v krojoch. 
Vyhodnotenie súťaže koscov uskutočnil Miroslav Ledecký, ktorý ceny pre najlepších spolu s Jankou Bačovou od Valenčíkov odovzdal za asistovania Milana Zemanoviča a riaditeľa MOS Miškech Dedinka Viliama Harušťáka.

Vyhodnotenie jednotlivých kategórií:

Kategória muži: 1. Ľubomír Košút (Klin - Orava), 2. Miroslav Bača (Lubina, U Valenčíkov), 3. Mgr. Štefan Mjartan - starosta obce Cigeľ
Katgória ženy: 1. Agneša Zemenčíková (Vaňovka - Orava), 2. Ľudmila Milotová (Ružindol), 3. Emília Šeligová (Hruštín - Orava)
Kategória deti: 1. Matúš Zemenčík (Vaňovka - Orava), 2. Ela Ledecká (Drahovce), 3. Alica Čurilová (Drahovce), 4. Dominik Fabro (Žabokreky u Martina)

Všetci, tí, ktorí sa tohto krásneho podujatia zúčastnili zákonite museli odchádzať domov spokojní, s dobrým pocitom a plní radosti. Mladšie ročníky mohli vidieť, ako naši predkovia s ručnou kosou kosili lúky, sady a tým skôr narodeným, ktorí si na to veľmi dobre pamätajú, sa pri spomienkach zaleskli aj slzy v očiach.
Veríme, že týmto podujatím sa začala písať ďalšia pekná tradícia a o rok sa stretneme na 2. ročníku súťaže v kosení ručnou kosou - Lubinská kosa.
 

FOTOGALÉRIA